تبلیغات
جوانان بشردوست مهاباد - چند سئوال در مورد ایدز؟

به نام خدا

جوانان بشردوست مهاباد
امروز   به وبلاگ  جوانان بشردوست مهاباد  خوش آمدید


¿چند سئوال در مورد ایدز؟
شنبه 12 آذر 1384

. این بیماریها در جهان خیلی شایع  هستند. این بماریها بطور عمده در نتیجه تماس جنسی با فرد آلوده و یا از طریق مادر آلوده به كودك منتقل می شوند، ولی ممكن است استفاده از سرنگ و سوزن مشترك در معتادان تزریقی نیز سبب ابتلا به این بیماریها گردد.بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی بیشتر از 330 میلیون مورد جدید بیماریهای مقاربتی قابل درمان از جمله سوزاك و سیفیلیس سالانه در دنیا بروز می نماید و در واقعه روزانه شاهد بروز حدود یك میلیون مورد جدید از بیماریهای مقاربتی در جهان هستیم.طبق گزارش منابع معتبر جهانی، بیماریهای آمیزشی در دنیا رو به افزایش است و نظر به مسری بودن این بیماریها و عوارض ناشی از عدم درمان و پیشگیری آن، كنترل بیماریهای آمیزشی ضروری می باشد.چون بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی موضوع حساسی است و صحبت كردن آشكار در مورد آنها، در كشورهای مختلف از جمله ایران آسان نیست و سبب بدنامی می شود، بیماران یا بموقع برای درمان مراجعه نمی كنند و یا برای درمان به درمانگران سنتی مراجعه میكنند. لذا بخوبی معالجه نمی شوند و سبب انتقال و گسترش بیماری می شوند.در صورت بی توجهی و عدم درمان بموقع این بیماریها، ممكن است عوارض جدی مانند نازایی، حاملگی خارج از رحم، سرطان گردن رحم، خونریزی شدید و پارگی لوله های رحمی پیش آید كه منجر به مرگ هم می شود. در دو سوم یا بیشتر زنان باردار مبتلا به سیفیلیس اولیه عفونت از طریق جفت به جنین سرایت می كند. عواقب بیماریهای آمیزشی فقط به خود بیماران محدود نمی شود. اگر زنان باردار مبتلا به بیماریهای آمیزشی شوند، ممكن است پی آمدهایی نظیر، سقط خودبخود، تولد زودرس، مرده زایی، مرگ داخل رحم، تولد با وزن پایین و عفونت چشمها و ریه ها در جنین و نوزاد ایجاد شود.ابتلا به بیماریهای آمیزشی، خطر آلودگی به ویروس ایدز را افزایش می دهد و موجب بروز بیماری ایدز و مرگ بیماران می شود.

آلودگی به ویروس ایدز و بیماری ایدز چیست؟

بیماری ایدز مرحله نهایی آلودگی به ویروس ایدز است و ممكن است بین 10تا 17سال پس از آلودگی با ویروس ایدز اتفاق افتد. افراد آلوده به ویروس ایدز سالها بدون داشتن علامت زندگی می كنند و آلودگی را منتقل می نمایند. بیماران حدود 3 ـ 5/2 سال پس از تشخیص بیماری ایدز می یرند.

چگونه انسان به ویروس ایدز آلوده می شود؟

ویروس ایدز از طریق منی، ترشحات مهبلی در زنان، تماس جنسی بدون استفاده بوسیله كاندوم، خون و فرآورده های خونی آلوده، تزریق سوزن آلوده اشتراكی و مادر آلوده، به نوزادش قبل از تولد، هنگام تولد و بلافاصله بعد از زایمان انتقال می یابد.

آیا تماسهای عادی و معمولی باعث انتقال آلودگی می شود؟

خیر. ویروس ایدز از طریق تماسهای معمولی و عادی مانند دست دادن، بغل گرفتن، بوسیدن صورت، غذا خوردن از یك ظرف مشترك، مسافرت در یك اتوبوس، استفاده از استخر شنای عمومی و توالت عمومی منتقل نمی گردد.

آیا ویروس ایدز از راههای تنفسی، گوارشی و یا از طریق تماسهای معمولی خانوادگی و یا در محیط كار، مدرسه و اردوگاههای جمعی كاری و یا تفریحی منتقل می شود؟

خیر.

چگونه می شود از آلودگی به ویروس ایدز از طریق تماس جنسی جلوگیری نمود؟

پرهیز از انحراف جنسی، پای بندی به اصول زندگی زناشویی، داشتن یك شریك جنسی (همسر) و استفاده از كاندوم از انتقال عفونت جلوگیری می كنند.

آیا ابتلا به بیماری آمیزشی مانند سوزاك و سیفلیس، آلودگی به ویروس ایدز را تسهیل می كند؟ 

بله. تمام بیماریهای مقاربتی سبب افزایش خطر آلودگی به ویروس ایدز می شوند.

آیا آلودگی به ویروس ایدز از طریق شیر مادر آلوده امكان دارد؟

بله. ویروس ایدز در شیر مادر وجود دارد و می تواند از این طریق كودك را آلوده نماید.

آیا آلودگی از طریق خون و فرآورده های خونی امكان پذیر است؟

بله. ویروس ایدز از راه خون و فرآورده های خونی آلوده منتقل می شود. چون امروزه نمونه های خون اهدایی مورد آزمایش قرار می گیرند و خونهای آلوده دور ریخته می شوند، خطر سرایت از این راه بین 3تا 5درصد است.

آیا تزریق موجب انتقال ویروس ایدز می شود؟

بله. اگر سرنگ و سوزن آلوده باشند، استفاده اشتراكی از سرنگ و سرسوزنهای آلوده در معتادان تزریقی یكی از راههای انتقال آلودگی است. باید به طور مطلق از تزریقات غیر ضروری خودداری كرد و از سرنگ و سوزنی كه مطمئن هستیم ضدعفونی شده است، یا یكبار مصرف استفاده كرد.

آیا خالكوبی و سوراخ كردن گوش موجب انتقال آلودگی می شود؟

بله. خالكوبی و سوراخ نمودن گوش بوسیله سوزن و وسایل آلوده، سبب انتقال بیماری ایدز می گردد.

آیا تاكنون واكسنی علیه بیماری ایدز ساخته شده است؟

متاسفانه خیر، ولی تحقیقات برای ساختن واكسن ادامه دارد.  در یك مورد  كه خبر آن نیز در بخش واكسیناسیون همین سایت   درج  شده به نتایج قابل ملاحطه ای دست یاقته اند

آیا آلودگی و بیماری ایدز درمان دارد؟

متاسفانه درمان موثری ندارد. استفاده از داروهای موجود فقط كمی طول عمر را زیاد می كند و مرگ را به تعویق می اندازد. این داروها فوق العاده گران بوده، عوارضی سخت و جدی دارند.

ویروس ایدز از كجا آمده است؟

مشخص نیست. از هر كجا كه آمده باشد فرقی نمی كند. مهم این است كه باید سعی شود آلودگی رخ ندهد. ویروس در همه كشورها وجود دارد.

ویروس ایدز اولین بار در كدام كشور پیدا شد؟

اولین بار در سال 1981 میلادی در بین هم جنس بازان در آمریكا پیدا شد. شواهدی وجود دارد كه قبل از این تاریخ هم، بیماری ایدز در چند منطقه جهان وجود داشته است.

آیا خطر آلودگی و ابتلا در زن و مرد مساوی است؟

زنان در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

آیا كودكان هم ایدز می گیرند؟

بله، در كودكان آلوده زودتر از بالغین علائم بیماری ایدز ایجاد می شود و مرگ و میر آنها نیز زیاد است.

آیا كار كردن با كسی كه آلوده به ویروس ایدز است اشكال دارد؟

خیر، همكاران آلوده خطری برای دیگران در محیط كار ندارند.

چرا در محیط كار، بیماران از همكاران آلوده به ما منتقل نمی شود؟

زیرا آلودگی از طریق خون و ترشحات جنسی اتفاق می افتد و در محیط كار تماسی با خون و ترشحات جنسی وجود ندارد.

آیا تماس نزدیك و دائم روزانه در محیط كار با همكاران آلوده، سبب انتقال آلودگی می گردد؟

خیر، خطری ندارد. استفاده از تلفن مشترك و كاركردن در كنار هم در محیط كار و حتی استفاده از یك لیوان و فنجان سبب انتقال آلودگی نمی شود.

آیا افراد آلوده اجازه كار ندارند؟

بله، تا زمانی كه قدرت كار دارند و علامتی نشان نداده اند، می توانند مانند سایرین كار كنند. آلودگی به ویروس ایدز مانعی برای كاركردن نیست. اگر هم علامتی نشان دادند باید زیر نظر پزشك قرار گیرند و در كنار دیگران بكار مشغول باشند.

آیا مسافران بطور اتفاقی در یك كشور خارجی آلوده می شوند؟

خیر، آلودگی از راه تماس جنسی با فرد آلوده اتفاق می افتد. دست دادن، سرفه، عطسه، بودن در اتوبوس، مترو و استفاده از تلفن عمومی سبب آلودگی نمی شود.

آیا ویروس ایدز از طریق اقدامات پزشكی، دندانپزشكی، و آزمایشگاهی منتقل می شود؟

بله، اگر پزشك و یا دندانپزشك آلوده باشند و رعایت احتیاط را نكنند و یا اگر وسایل درمانی آنها آلوده شده باشند و بدون رعایت ضدعفونی مورد استفاده قرار گیرند، آلودگی انتقال می یابد.

نوشته شده در شنبه 12 آذر 1384 و ساعت 11:12 ق.ظ توسط : بشر دوست
ویرایش شده در سه شنبه 15 آذر 1384 و ساعت 10:12 ق.ظ